بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز وسیله ای است که به دلیل پخت و پز، سررفتگی غذا و... دچار جرم گرفتی و چربی و کثیفی می شود، بسیاری از با

توسط مدیر سایت در 19 آذر 1402

اجاق گاز وسیله ای است که به دلیل پخت و پز، سررفتگی غذا و... دچار جرم گرفتی و چربی و کثیفی می شود، بسیاری از بانوان تصور می کنند که تمیز کردن اجاق گاز کار سختی است و نیاز به صرف زمان زیادی دارد، در این مقاله شما را با بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز آشنا می کنیم.

حتما می دانید که حتی اگر در روز یک وعده غذا هم بپزید آخر هفته اجاق گازتان پر از جرم و کثیفی می شود، ضروری است برای بهبود عملکرد اجاق گاز و جلوگیری از جرم گرفتگی این دستگاه آن را به طور مرتب تمیز کنید، با انجام روش های ساده می توانید اجاق گازتان را مانند روز اول برق بیندازید و در صورتیکه اجاق گاز شما مشکل پیدا کرد و به تعمیر اجاق گاز رومیزی یا مبله نیاز داشتید نیز می توانید به شرکت های مجاز مانند دکترآچار مراجعه کنید.

تعمیر اجاق گاز

نکات مهم پیش از تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز می توانید روش های مختلفی را که در ادامه معرفی خواهیم کرد انتخاب کنید، انتخاب هر یک از روش ها به خودتان بستگی دارد و هیچ یک فرقی با هم ندارند، تنها لازم است پیش از تمیز کردن اجاق گاز سطح دستگاه را برای نظافت آماده کنید، آماده سازی سطح اجاق گاز طی چند مرحله انجام می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

  • پیش از تمیز کردن اجاق گاز توجه کنید اگر شعله ها هنوز داغ هستند، چند لحظه صبر کنید تا به صورت کامل خنک شوند.
  • زمانی که شعله ها سرد شدند، قطعاتی همچون سرشعله، چدن و ولوم های اجاق گاز را جدا کنید.
  • تکه های درشت باقی مانده غذا را از روی اجاق گاز جمع کنید.
  • برای تمیز کردن سر شعله و شیارهای اجاق گاز می توانید از برس های باریک همچون مسواک استفاده کنید.

بهترین روش‌های تمیز کردن اجاق گاز

نظافت اجاق گاز را می توان با مواد طبیعی یا شیمیایی انجام داد، در این بخش به معرفی مواد موثر طبیعی و شیمیایی برای تمیز کردن اجاق گاز می پردازیم، توصیه می شود برای جلوگیری از بروز حساسیت و مشکلات در حد امکان از مواد طبیعی برای تمیز کردن اجاق گازتان استفاده کنید.

استفاده از آب جوش

آب جوش یکی از ساده ترین و در دسترس ترین مواد برای تمیز کردن اجاق گاز است، از آب جوش می توانید برای تمیز کردن و از بین بردن چربی های خفیف سطح اجاق گاز استفاده کنید، مقداری آب جوش را روی سطح اجاق ریخته و به کمک اسفنج نرم چربی ها و کثیفی های اجاق گاز را تمیز کنید.

تعمیر گاز

استفاده از سرکه

سرکه از دیگر مواد طبیعی است که می توانید به کمک آن اجاق گازتان را تمیز کنید، سرکه علاوه بر اینکه اجاق را تمیز می کند، خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد.

در صورتی که اجاق گازتان خیلی کثیف نشده و مقداری کمی چرب شده می توانید آن را با سرکه تمیز کنید، مقداری سرکه روی چربی های اجاق گاز اسپری کرده و اجازه دهید که مدتی روی صفحه اجاق گاز باقی بماند تا چربی ها را درون خود حل کند، پس از گذشت چند دقیقه اجاق گاز را با یک دستمال تمیز بکشید.

استفاده از جوش شیرین

در صورتی که اجاق گازتان خیلی کثیف شده است می توانید برای تمیز کردن آن از جوش شیرین استفاده کنید، جوش شیرین تمیز کننده ای عالی است، برای تمیز کردن اجاق گاز از ترکیب جوش شیرین و آب یا ترکیب جوش شیرین، نمک و آب استفاده کنید، برای این کار ابتدا سطح اجاق گاز را با مقداری آب جوش مرطوب کرده و سپس خمیر ترکیب شده را روی سطح اجاق گاز بمالید.

پس از یک ربع خمیر را به کمک پارچه در سطح گاز پخش کرده و پس از چند دقیقه دیگر دوباره به کمک دستمالی نم دار سطح اجاق گاز را پاک کنید.

استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش از دیگر مواد طبیعی است که می توانید از آن برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید، این ماده خاصیت تمیز کنندگی و سفید کنندگی بالایی دارد، برای تمیز کردن اجاق گاز با لیمو ترش کافی است چند قطره آب لیمو روی اجاق گاز چکانده و به کمک دستمال روی سطوح اجاق پخش کنید.

در صورتی که اجاق گازتان خیلی کثیف است می توانید از ترکیب لیمو ترش و جوش شیرین با هم استفاده کنید، برای این کار مقداری جوش شیرین روی اجاق گاز ریخته و چند قطره لیمو روی آن  بچکانید و پس از چند دقیقه اجاق را دستمال بکشید.

استفاده از مایع ظرفشویی

از مایع ظرفشویی می توانید برای نظافت اجاق گازتان استفاده کنید، برای این کار مقداری مایع را روی اسفنج نرم ریخته و سطح اجاق گازتان را با آن تمیز کنید، در صورتی که اجاق تان جرم گرفته و یا لکه های سخت و زیادی دارد، اجازه دهید که مایع به خوبی در چربی ها حل شود و در آخر سطح اجاق را با پارچه ای نم دار تمیز کنید.

استفاده از صابون

صابون از دیگر مواد شیمیایی است که می توانید از آن برای تمیز کردن اجاق گازتان استفاده کنید، برای این کار می توانید صابون را رنده کرده و با مقداری آب گرم ترکیب کنید، در نهایت اجاق گازتان را با محلول آب و صابون و به کمک پارچه تمیز کنید.

استفاده از مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی مخصوصی برا تمیز کردن اجاق گاز وجود دارند که استفاده زیاد از آن ها می تواند باعث مشکلات و حساسیت شود، در صورتی که هر از گاهی از این مواد استفاده کنید مشکلی برای تان پیش نمیاید، برای تمیز کردن سطح اجاق گاز با این مواد، مقداری از آن را روی سطح اجاق گاز ریخته و پس از مدتی با پارچه نم دار تمیز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ‌ای

در صورتی که اجاق گازتان شیشه ای است می توانید آن را به کمک حوله ای که به وسیله آب گرم نمدار شده تمیز کنید، برای این کار حوله نم دار را به مدت یک ربع روی سطح اجاق گاز قرار دهید و سپس اجاق را با دستمال خشک تمیز کنید، در صورتی که اجاق گاز شیشه ای تان خیلی کثیف شده می توانید از سایر روش های تمیز کردن اجاق گاز که در بالا اشاره کردیم استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز استیل

در صورتی که جنس اجاق گازتان استیل است و مقدار کمی چرب یا کثیف شده است می توانید چربی را به کمک یک اسفنج نرم و چند قطره مایع ظرفشویی تمیز کنید، اگر کثیفی و چربی اجاق گاز استیل تان زیاد است برای تمیز کردن آن از پاک کننده های شیمیایی و چند منظوره استفاده کنید.

بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز برقی

برای نظافت اجاق گاز برقی می توانید دستگاه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا تکه های ریز و درشت غذا جمع شوند، چربی های موجود روی اجاق گاز برقی را به کمک اسفنج نرم و صابون بشویید، در صورتی که روی اجاق گازتان لکه های سخت وجود دارد از ترکیب جوش شیرین و سرکه برا رفع آن استفاده کنید.

https://palaska.ir/taamyr-agak-gaz-ba-dktr-achar-ed3248b7-6303-45b3-b05b-8f952c2e6353

بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز الکتریکی یا القایی

پس از خنک شدن شعله اجاق گاز الکتریکی یا القایی سیم پیچ ها را به کمک پارچه نمدار تمیز کنید، مشعل ها را به طور کامل تمیز کنید، قطعاتی که به راحتی جدا می شوند همچون سرشعله، قابلمه های قطره ای و... را می توانید با آب گرم و صابون شسته و یا از ترکیب آب و جوش شیرین برای آن ها استفاده کنید.

سیم پیچ های اجاق گاز را به کمک مسواک خشک تمیز کنید، در نهایت سیم پیچ ها را به کمک پارچه ای مرطوب تمیز کرده و با پارچه تمیز به صورت کامل خشک کنید.

https://tasiveh-news.ir/amozsh-hay-dktr-achar-bray-taamyr-agak-gazha-7b2811e2-f7d1-420b-bd1d-269bb5ff82ec

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن