سلامت گوارشی

سلامتی گوارشی به بدن اجازه می دهد تا به درستی مواد غذایی را تجزیه کند و مواد مغذی را جذب کند تا بدن سالم بماند. مبتلایان به هضم سالم کمتر دچار مشکلاتی مانند یبوست ، سوزش قلب ، نفخ ، سوء هاضمه یا بیماریهای گوارشی جدی تر هستند. بیماریهای هضم رایج شامل ریفلاکس اسید ، سنگ کیسه صفرا و سندرم روده تحریک پذیر یا IBS است.

مردی با درد معده
هر قسمت از دستگاه گوارش در تجزیه مواد غذایی به قطعات کوچکتر و انتقال آن از طریق بدن نقش دارد. قسمتهای اصلی دستگاه گوارش عبارتند از دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) ، کبد ، کیسه صفرا و لوزالمعده. قسمتهای دستگاه GI دهان ، مری ، معده ، روده کوچک و بزرگ و مقعد است.

فلور روده ، یا میکروبیوم ، باکتری موجود در دستگاه گوارش است. سلامت روده به تعادل این میکروارگانیسم ها نیز کمک می کند که به هضم غذا نیز کمک می کند.

دستگاه گوارش
بسط دادن
در هنگام هضم غذا و نوشیدنی وارد دهان شده و از بدن در مقعد خارج می شود.
هضم غذا یا نوشیدنی از دهان شروع می شود. ماهیچه های مری غذا را به سمت اسفنکتر پایین مری فشار می آورند ، حلقه ای از ماهیچه ای که مری را از معده جدا می کند. اسفنکتر باز می شود تا غذا داخل معده شود و معده آن را با آب گوارشی مخلوط می کند. معده مخلوط را به داخل روده کوچک فشار می دهد.

در روده کوچک ، مواد مغذی با کمک آب گوارشی از لوزالمعده ، کبد و کیسه صفرا از مواد غذایی جذب می شوند. آب و مواد مغذی وارد جریان خون می شوند. مواد غذایی و مواد زائد غیر قابل هضم وارد روده بزرگ می شوند. روده بزرگ هرگونه آب اضافی را از مواد زاید خارج کرده و آن را به مدفوع تبدیل می کند.

چه مدت طول می کشد تا هضم غذا؟
2.5 تا 3 ساعت نیمی از محتوای معده را در روده کوچک خالی می کند
4 تا 5 ساعت معده خالی شدن را تمام می کند
2.5 تا 3 ساعت حدود نیمی از محتوای روده کوچک در روده بزرگ تخلیه می شود
30 تا 40 ساعت غذا با عبور از روده بزرگ (روده بزرگ) به روده بزرگ پایان می یابد
منبع: دانشگاه ایالتی کلرادو
زن و مرد در حال نوشیدن آب هستند
چرا سلامت هضم مهم است؟
سلامت هضم از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بدون سیستم گوارشی سالم ، بدن نمی تواند به درستی تجزیه شود و مواد مغذی را از مواد غذایی جذب کند. مواد مغذی مانند اسیدهای آمینه از پروتئین ها ، اسیدهای چرب از چربی ها و قندهای ساده از کربوهیدرات ها انرژی و موادی را برای رشد و ترمیم سلول فراهم می کنند.

علاوه بر این ، یک میکروبیوم سالم در روده – باکتری های موجود در معده و روده – با سلامت عمومی کلی و جلوگیری از مشکلات سلامتی مرتبط است.

آیا می دانید؟
حدود 100 تریلیون باکتری خوب و بد – 1000 گونه و 5000 گونه وجود دارد – در روده زندگی می کند.
منبع: دانشکده پزشکی هاروارد
دکتر تارا منون ، متخصص گوارش در دانشگاه ایالتی اوهایو وکسنر گفت: “ما می دانیم که دستگاه گوارش سرشار از تریلیون باکتری است که نه تنها به ما در پردازش مواد غذایی کمک می کند بلکه به بدن ما نیز کمک می کند تا هموستاز و رفاه عمومی را حفظ کند.” مرکز ، به مجله تایم گفت.

وقتی فرد دارای روده سالم باشد ، باکتری های خوب و باکتری های بد تعادل سالم را حفظ می کنند. در روده ناسالم ، فرد ممکن است التهاب بیشتری در بدن و سیستم ایمنی پایین بدن داشته باشد. آنها همچنین خطر بیشتری از آلرژی ، آسم و بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و دیابت دارند.

“ما می دانیم که دستگاه گوارش سرشار از تریلیون باکتری است که نه تنها به ما در پردازش مواد غذایی کمک می کند بلکه به بدن ما نیز کمک می کند تا هموستاز و بهزیستی کلی را حفظ کند.”

دکتر تارا منون ، متخصص گوارش در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو
تحقیقات همچنین سلامت روده را به سلامت روان پیوند می دهد. سلامت ضعیف روده ممکن است خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند زوال عقل ، اضطراب و افسردگی را افزایش دهد.