این متخصص می گوید کودکان مبتلا به سلول داسی شکل بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد دچار سکته می شوند


توسط Racheal Ninsiima

دکتر Deogratias Munube، مشاور اطفال در بیمارستان Mulago و مدرس دپارتمان اطفال و سلامت کودکان در دانشگاه Makerere، تحولی در مطالعه بیماری سلول داسی شکل (SCD) در اوگاندا ایجاد کرده است. علیرغم این واقعیت که 70 درصد از بیماران مبتلا به SCD در آفریقا زندگی می کنند، تحقیقات در مورد این بیماری و عوارض آن ناچیز است. تلاش‌های تحقیقاتی دکتر Munube در حال جمع‌آوری شواهدی از SCD مرتبط با سکته مغزی است که یک عارضه ویرانگر و بالقوه کشنده این بیماری است. نگران‌کننده است که از 245000 نوزادی که هر سال با بیماری سلول داسی شکل در اوگاندا متولد می‌شوند، 6.8 درصد به سکته مغزی مبتلا می‌شوند.

برای یک دهه، دکتر Munube منابع عظیمی را با حمایت بیمارستان Mulago و دانشگاه Makerere برای مطالعه SCD، یک بیماری خونی ارثی مسئول کم‌خونی مزمن، دوره‌های مکرر شدید درد و سکته در کودکان، سرمایه‌گذاری کرده است. او از بیماران خود می داند که مبارزه با بیماری در سطح شخصی چقدر دشوار است.

اگرچه ادبیات جهانی نشان می دهد که کودکان مبتلا به SCD در آفریقا در معرض خطر سکته مغزی نیستند، تحقیقات او چیز دیگری را نشان می دهد. طبق مشاهدات بالینی وی، کودکان بیشتری دچار سکته مغزی ناتوان کننده می شوند. از هر 10 کودک مبتلا به SCD که روزانه در بخش اورژانس اطفال بستری می شوند، حدود سه کودک دچار سکته مغزی می شوند.

“پیشینه ای که بسیاری از ما داریم این است که سکته برای افراد مسن تر است که از آن رنج می برند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری مزمن. با این حال، در طول تحصیلات تکمیلی‌ام، دیدم بسیاری از کودکان مبتلا به SCD با سکته مغزی وارد می‌شوند و این باعث شد که بیشتر در مورد این بیماری تحقیق کنم.

به طور تصادفی، او تنها متخصص سکته مغزی مرتبط با SCD در بیمارستان Mulago، بیمارستان ملی ارجاع کشور است.

رمزگشایی سکته مغزی در سلول های داسی شکل

در مطالعه‌ای که در سال 2016 درباره شیوع سکته مغزی در کودکان بستری شده با بیماری سلول داسی شکل در بیمارستان مولاگو انجام داد، دریافت که خطر سکته در 10 سال اول زندگی یک فرد بالاترین خطر سکته مغزی و بین 5 تا 10 سال قابل توجه است. از 100 کودکی که در این مطالعه ثبت‌نام کردند، 6.8 درصد دچار سکته مغزی شدند و اکثر آنها عوارض سلامتی دیگری مانند کم خونی شدید، عفونت حاد باکتریایی و بحران درد در زمان مراجعه داشتند.

کار اولیه من این بود که کودکان مبتلا به SCD و اینکه چگونه خود را با سکته مغزی نشان می دهند، توصیف کنم. او توضیح داد: «دریافتم که رایج‌ترین عملکرد، ضعف در یک قسمت از بدن آنها و در نتیجه ناتوانی در استفاده از آن قسمت، مانند اندام فوقانی یا تحتانی راست است.

این ضعف نتیجه سکته مغزی است که سرخرگی را که خونرسانی به مغز می کند مسدود می کند، وضعیتی که از نظر علمی سکته مغزی ایسکمیک نامیده می شود. بنابراین، انسداد جریان خون و اکسیژن به مغز را کاهش می دهد و منجر به آسیب مغزی می شود.

سایر موارد مشاهده شده عبارتند از: رفتار غیرعادی مانند فریاد زدن یا خندیدن بی مورد. ناتوانی در پاسخ به تماس والدین؛ بزاق روی بزاق، افتادگی صورت و حتی نابینایی.

سکته مغزی ایسکمیک که 84 درصد از سکته های سلول داسی شکل را تشکیل می دهد، در 10 سال اول زندگی و بعد از 30 سال بیشترین میزان را دارد. برعکس، بیماران ممکن است سکته مغزی ناشی از خونریزی مغزی را نیز تجربه کنند که از نظر علمی سکته هموراژیک نامیده می شود. این سکته در افراد 20 ساله شایع است.

«کودکانی که دچار سکته مغزی می شوند، اغلب تا آخر عمر با عواقب آن زندگی می کنند. Munube گفت: “سکته مغزی معمولاً توانایی یادگیری و عملکرد حرکتی آنها را مختل می کند که به یک عمر درمان فیزیکی، شغلی و گفتار درمانی نیاز دارد.”

عوامل خطر

برای شناسایی عواملی که کودکان مبتلا به SCD را مستعد سکته مغزی می کند، محقق از آزمایش تصویربرداری داپلر ترانس کرانیال (TCD) برای شناسایی عواملی استفاده کرد که بر جریان خون در مغز آنها تأثیر می گذارد. در طول آزمایش، امواج صوتی از طریق مغز بیمار فرستاده می شود و جریان خون در عروق او را منعکس می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا سرعت خون را تفسیر کند. سپس امواج صوتی ضبط شده و روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود.

این آزمایش نشان داد که 70 درصد از 100 کودکی که مورد مطالعه قرار گرفتند، جریان خون غیرعادی بالایی در مغز داشتند که نشان دهنده تنگ شدن رگ‌های خونی بود. این امر بسیاری از آنها را در معرض خطر بالای سکته مغزی قرار می دهد.

علاوه بر این، داسی شکل گلبول های قرمز ناشی از هموگلوبین غیرطبیعی (پروتئینی که اکسیژن را به گلبول های قرمز می رساند) می تواند منجر به لخته شدن خون و مسدود شدن رگ های خونی شود و خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

پیشگیری و مدیریت سکته در سلول داسی شکل

یک یافته شگفت انگیز از مطالعه دکتر Munube این است که احتمال سکته در یک کودک مبتلا به SCD 300 برابر بیشتر از یک کودک سالم است. بنابراین، پیش‌بینی سکته یک استراتژی اجتناب‌ناپذیر برای پیشگیری اولیه در این کودکان است. TCD های معمولی به والدین این فرصت را می دهند که دریابند آیا کودک مبتلا به SCD در معرض خطر سکته مغزی است یا خیر.

علاوه بر این، والدین باید برای آزمایش سلول داسی شکل غربالگری شوند تا مشخص شود که آیا این بیماری را دارند یا ناقل ژن هستند.

وی هشدار داد: غربالگری برای اطلاع از وضعیت سلول های داسی بسیار مهم است زیرا SCD می تواند از طریق ژن های والدین به کودکان منتقل شود.

به ویژه، نوزادان باید از نظر سلول های داسی شکل نیز آزمایش شوند، حتی اگر سالم به نظر برسند. مونوبه یادآور شد که اکثر والدین کودکانی که در این مطالعه ثبت نام کرده بودند از ابتلای فرزندانشان به این بیماری بی اطلاع بودند. به گفته مرکز کنترل بیماری آمریکا (CDC)، دلیل اینکه نوزادان در بدو تولد علائمی از خود نشان نمی دهند این است که هموگلوبین نوزاد از گلبول های قرمز خون در برابر داسی شکل شدن محافظت می کند. با این حال، هنگامی که نوزاد حدود چهار یا پنج ماهه است، هموگلوبین داسی شکل جایگزین هموگلوبین نوزاد یا جنین می شود و سلول ها شروع به داسی شدن می کنند.

با توجه به مداخلات پزشکی، کودکانی که دچار سکته مغزی شده اند باید مکرر تحت تزریق خون قرار گیرند که برای جلوگیری از عود سکته ضروری است. 70 تا 90 درصد کودکانی که تنها یک سکته مغزی داشته‌اند، به‌صورت طولانی‌مدت درمان انتقال خون ارائه نشده است. با این حال، تامین خون نامطمئن در کلینیک سلول داسی شکل Mulago بزرگترین چالش برای این مداخله است.

بخشی از این مطالعه می‌گوید: «این به دلیل تقاضای زیاد برای فرآورده‌های خونی برای درمان سایر بیماری‌ها مانند کم‌خونی شدید مالاریا، حوادث رانندگی و سایر بیماری‌های خونی است.

برای مدیریت درد ناشی از SCD و سکته مغزی، به بیماران هیدروکسی اوره، یک مسکن داده می شود. روزانه یک کپسول از دارو باید مصرف شود و در بیمارستان ها و داروخانه ها بین 2500-5000 UGX هزینه دارد.

فانوس دریایی امید

اول، مطالعه دکتر Munube شیوع سکته مغزی را در کودکان مبتلا به SCD در اوگاندا روشن می کند. این دانش نیاز به ارائه مراقبت های جامع برای کودکان مبتلا به SCD، از جمله شناسایی زودهنگام کودکان در معرض خطر سکته مغزی از طریق غربالگری TCD و ارائه انتقال خون را تقویت می کند.

این نتایج قبلاً وزارت اطفال و بهداشت کودک را بر آن داشته است تا برای معرفی غربالگری TCD در بیمارستان Mulago برنامه ریزی کند.

او تایید کرد: “ما فرض می کنیم که معرفی یک برنامه TCD در اوگاندا از 8000 سکته جدید در سال جلوگیری می کند.”

این مطالعه توسط برنامه آموزش و راهنمایی توسعه شغلی NURTURE در کالج علوم بهداشت در دانشگاه میکرر (D43TW010132) پشتیبانی شد.

آیا داستانی در جامعه خود دارید یا نظری برای به اشتراک گذاشتن با ما دارید: به ما در editorial@watchdoguganda.com ایمیل بزنید


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

آموزش سئو

ایندکسر